თემა: ვახტანგ გორგასალი და მეხუთე საუკუნის საქართველო
მიზანი: გაეცნობიან ქართლის სახელოვან მეფეს ვახტანგ გორგასალს, იმსჯელებენ მეფის მიერ ირანის წინააღმდეგ წარმოებულ ომზე და იმ ღონისძიებებზე, რაც ქვეყნის აღორძინების საწინდარი გახდა.
მისაღწევი შედეგი და ინდიკატორები:
საზ. მეც.V-VI.7. მოსწავლეს
შეუძლია დაახასიათოს საქართველოს ისტორიის გამორჩეული პიროვნებები,
რომლებიც ქვეყნის მმართველობაში მონაწილეობდნენ.
·
ჩამოთვლის სხვადასხვა დროს მოღვაწე ისტორიულ
პირებს. განსაზღვრავს მათ როლს მმართველობით სტრუქტურებში;
· ·
ჩამოთვლის და ახასიათებს მმართველობაში მონაწილე
ისტორიულ პირთა მიერ გატარებულ სახელმწიფო ღონისძიებებს. გამოთქვამს საკუთარ
მოსაზრებას მათ შედეგებზე;
საზ. მეც.V-VI.8. მოსწავლეს
შეუძლია იმსჯელოს პიროვნებებისა და სხვადასხვა სოციალური ფენის როლზე
საქართველოს ისტორიაში.
· ეპოქის შესაბამისად
ასახელებს გამოჩენილ პიროვნებას, განსაზღვრავს მის სოციალურ სტატუსს (მაგ: მეფე, ვაჭარი, ხელოსანი, ბანკირი,
მიწათმფლობელი, პრეზიდენტი, მეცნიერი და ა.შ.).
გაკვეთილის მსვლელობა:
მასწავლებელი აცნობს მოსწავლეებს გაკვეთილის თემას და მიზანს (2 წთ)
მასწავლებელი აცნობს მოსწავლეებს გაკვეთილის თემას და მიზანს (2 წთ)
აქტივობა 1: გონებრივი იერიში (3 წთ)
მოსწავლეებს ვაჩვენებ მეფის სურათს და მივმართავ შეკითხვით თუ ახსოვთ რამე ვახტანგის მეფობასთან დაკავშირებით.
მოსწავლეებს ვაჩვენებ მეფის სურათს და მივმართავ შეკითხვით თუ ახსოვთ რამე ვახტანგის მეფობასთან დაკავშირებით.
აქტივობა 2: მინი ლექცია - (5 წთ )
აქტივობა 3: ვიდეო (თბილისის გაშენებაზე ) - ( 3 წთ )
აქტივობა 4:ტექსტზე მუშაობა (10 წთ)
აქტივობა 5: ჯგუფებში მუშაობა (5 წთ )
მოსწავლეებს ჯგუფებში სამუშაოდ ვაძლევ სხვადასხვა საკითხებს.კერძოდ:
I ჯგუფი- საშინაო პოლიტიკა
II ჯგუფი-სამეფოს გაფართოება
III ჯგუფი- საეკლესიო მოწყობა
IV ჯგუფი- ირანელების წინააღმდეგ ბრძოლა
აქტივობა 6: პრეზენტაცია (6 წთ)
მოსწავლეები გამიკეთებენ ჯგუფებიდან პრეზენტაციას
აქტივობა7: თემის შეჯამება კითხვა-პასუხით (3 წთ)
აქტივობა 8: სიმღერის მოსმენა (3 წთ)
მოსწავლეებს მოვასმენინებ სიმღერას ვახტანგ გორგასალზე
საშინაო დავალება- რომ არა ვახტანგი (2 წთ)
აქტივობა 4:ტექსტზე მუშაობა (10 წთ)
აქტივობა 5: ჯგუფებში მუშაობა (5 წთ )
მოსწავლეებს ჯგუფებში სამუშაოდ ვაძლევ სხვადასხვა საკითხებს.კერძოდ:
I ჯგუფი- საშინაო პოლიტიკა
II ჯგუფი-სამეფოს გაფართოება
III ჯგუფი- საეკლესიო მოწყობა
IV ჯგუფი- ირანელების წინააღმდეგ ბრძოლა
აქტივობა 6: პრეზენტაცია (6 წთ)
მოსწავლეები გამიკეთებენ ჯგუფებიდან პრეზენტაციას
აქტივობა7: თემის შეჯამება კითხვა-პასუხით (3 წთ)
აქტივობა 8: სიმღერის მოსმენა (3 წთ)
მოსწავლეებს მოვასმენინებ სიმღერას ვახტანგ გორგასალზე
საშინაო დავალება- რომ არა ვახტანგი (2 წთ)
შეფასება: განმსაზღვრელი ./ საკლასო მუშაობის შეფასების სქემის მიხედვით. ( 3 წთ)
რესურსები: